strona startowa witryny Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej - Konferencja Merkuriusz

Start » O nas » Wydarzenia » Konferencje » Konferencja Merkuriusz

Konferencja Merkuriusz

W dniu 18 września 2015 odbyła się konferencja promująca prowadzony w Bibliotece Głównej Politechniki Warszawskiej we współpracy z Biblioteką Narodową, projekt „Merkuriusz”. Podczas spotkania, w którym wzięło udział prawie 100 uczestników, przedstawione zostały zagadnienia związane z funkcjonowaniem platformy ACADEMICA, pracami nad tworzeniem bazy „Merkuriusz” a także zagadnienia prawne dotyczące bibliotek.

W pierwszej z prezentacji Artykuły naukowe w systemie elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych omówione zostały zagadnienia dotyczące głównych założeń projektu „Merkuriusz” a także przedstawione zmiany w systemie ACADEMICA, które wprowadzano wraz z rozwojem prac projektowych.
Więcej informacji można znaleźć  w prezentacji: Artykuły naukowe w systemie elektronicznych wypożyczeni… (mgr Katarzyna Ślaska)

W kolejnej prezentacji Praktyczne aspekty użytkowania zasobów Zintegrowanej Platformy Polskich Czasopism Naukowych „Merkuriusz” jej autorki przedstawiły użyteczność platformy ACADEMICA w aspekcie wypożyczeń międzybibliotecznych oraz możliwości wyszukiwawcze systemu."
Praktyczne aspekty użytkownika zasobów… (mgr Monika Gajewska, mgr inż. Ewelina Krześniak, mgr Maja Bandurska)

W swojej prezentacji Badanie dostępności wybranych tytułów czasopism z dziedzin nauk społecznych i humanistycznych w bazie Merkuriusz, autorka dokonała szczegółowego opisu procesu uruchomienia systemu ACADEMICA w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Opolskiego. Przedstawiła również analizę polskich czasopism z nauk społecznych i humanistycznych znajdujące się np. w bazie IBUK Libra, Merkuriusz oraz w bazach bibliograficzno-abstraktowych.
Badanie dostępności wybranych tytułów czasopism… (mgr Dorota Wierzbicka-Próchniak)

Tematem prezentacji Tworzenie metadanych, proces digitalizacji i publikowanie dokumentów w projekcie Merkuriusz był proces sporządzania metadanych, digitalizacji oraz publikowania dokumentów, dostępnych za pośrednictwem bazy „Merkuriusz”.
Tworzenie metadanych… (mgr Joanna Basińska, Katarzyna Araszkiewicz)

Ostatnia prelekcja związana była z Udostępnianiem przez Biblioteki zbiorów cyfrowych w kontekście prawa autorskiego. W prezentacji omówione zostały m.in. podstawowe zagadnienia prawa autorskiego związane z działalnością bibliotek a także kwestie dotyczące ruchu Open Access oraz licencjach Creative Commons.
Udostępnianiem przez Biblioteki zbiorów cyfrowych… (mgr Paweł Markiewicz)

© 2024 Politechnika Warszawska,

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej, Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Polityka prywatności | Linki dla bibliotekarzy | Mapa strony