Wyszukiwanie literatury
Przygotowujesz projekt, referat, piszesz pracę dyplomową, doktorską? – Skorzystaj z profesjonalnych źródeł informacji.
Wybierz odpowiednie zagadnienie w zależności od tego, czego potrzebujesz.
Szukasz literatury na dany temat, skorzystaj z...
- Multiwyszukiwarki
Multiwyszukiwarka składa się z czterech zakładek dostępnych ze strony domowej Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej. Za pomocą zakładki Wszystkie zasoby możesz przeszukiwać wszystkie zasoby biblioteczne (drukowane i elektroniczne) jednoczenie. W zakładce Katalog znajdziesz informację o zbiorach drukowanych bibliotek PW. Jeżeli chcesz zawęzić swoje wyszukiwanie jedynie do zbiorów dostępnych online, skorzystaj z wyszukiwania w zakładce Zasoby elektroniczne. W zakładce Biblioteka Cyfrowa PW zajdziesz informację o zdigitalizowanych, wybranych zbiorach PW o znaczeniu historycznym i kulturowym oraz zasoby edukacyjne i dorobek naukowy pracowników PW. Jeżeli szukasz książek wydanych przed 1980 r. i nie znalazłeś ich za pomocą multiwyszukiwarki, sprawdź zeskanowany Alfabetyczny Katalog kartkowy BGPW.
Więcej informacji na temat wyszukiwania informacji znajdziesz na Platformie e-learningowej BGPW - w szkoleniu Pierwsze kroki w bibliotece - Listy e-baz i Listy tytułów e-źródeł (w zakładce Wszystkie zasoby lub Zasoby elektroniczne)W zakładce Zasoby elektroniczne znajdziesz Listę Tytułów e-źródeł oraz Listę e-baz. Dzięki Liście Tytułów e-Źródeł w szybki sposób sprawdzisz czy w BG PW jest dostęp do danego tytułu w wersji online. Lista e-baz to obszerna tabela baz online, w tym baz bibliograficznych, bibliograficzno-abstraktowych, pełnotekstowych, katalogów (lokalnych i centralnych) oraz wyszukiwarek naukowych. Zwróć uwagę na symbole i opisy przy danej bazie. W tabeli znajdziesz m. in.
Bazy bibliograficzno-abstraktowe
Bazy bibliograficzno-abstraktowe to bazy odsyłające, umożliwiające kompleksowy przegląd literatury z danej dziedziny lub z wielu dziedzin. Zawierają streszczenia różnego typu dokumentów, m.in. artykułów z czasopism, referatów z konferencji, raportów technicznych, patentów, a niekiedy także norm i książek. Przeszukując bazy bibliograficzno-abstraktowe przeglądasz jednocześnie publikacje wielu wydawców, w różnych językach (nie tylko w języku angielskim). Masz do dyspozycji wyspecjalizowane narzędzia wyszukiwawcze (słowniki dziedzinowe, narzędzia klasyfikacyjne, tezaurusy), dostosowane często do potrzeb danej dziedziny. Wyboru bazy bibliograficzno-abstraktowej należy dokonać, kierując się informacjami o dziedzinie wiedzy, z jaką wiążą się materiały w niej gromadzone oraz opisem bazy.
Bazy bibliograficzno-abstraktowe, jak sama nazwa wskazuje, zawierają streszczenia publikacji.
- Narzędzie linkujące SFX w bazach bibliograficzno-abstraktowych umożliwia przejście od abstraktu do pełnego tekstu (w przypadku baz WoS, SciFinder link FullText). Jeżeli biblioteka subskrybuje dany tytuł, nastąpi przekierowanie na platformę wydawcy. Jeżeli pełny tekst w formie elektronicznej jest dostępny, można się z nim zapoznać online, zapisać na dysku komputera lub wydrukować. Jeżeli pełny tekst nie jest dostępny online, należy sprawdzić czy biblioteka posiada wersję drukowaną. Jeżeli nie, można go zamówić korzystając z usług Wypożyczalni Międzybibliotecznej.
Bazy pełnotekstowe
Na liście baz zamieszczono także bazy pełnotekstowe. Są to bazy poszczególnych wydawców lub platformy / agregatory zawierające publikacje wielu wydawców. Ich zawartość, jeżeli chodzi o czasopisma, jest w znacznym stopniu rejestrowana w bazach bibliograficzno-abstraktowych. Bazy bibliograficzno-abstraktowe w marginalnym stopniu rejestrują książki. Warto więc zwrócić uwagę na pełnotekstowe bazy książek elektronicznych (wyróżnione na liście e-baz kolorem czerwonym), ponieważ stanowią one dodatkowe źródło informacji.
Katalogi Centralne
W celu uzupełnienia wyszukiwania możesz także przeszukać zasoby innych bibliotek krajowych. Pomogą Ci w tym katalogi centralne – KARO, NUKAT, Bazy BN.
Szukasz konkretnego tytułu książki lub czasopisma, wybierz...
- Zakładkę Katalog
W katalogu sprawdzisz czy biblioteki PW posiadają dany tytuł w formie papierowej, czy jest on w tej chwili dostępny, oraz czy i na jak długo możesz go wypożyczyć. - Zakładkę Zasoby Elektroniczne
Masz możliwość przeszukiwania zawartości większości prenumerowanych przez Bibliotekę (komercyjnych) baz danych i wybranych źródeł ogólnodostępnych. - Listę tytułów e-źródeł (w zakładce Wszystkie zasoby lub Zasoby elektroniczne)
Na Liście tytułów e-źródeł sprawdzisz, czy dany tytuł czasopisma lub książki jest dostępny online. Lista tytułów e-źródeł obejmuje ksiązki i czasopisma dostępne w PW w formie elektronicznej.
Listę można przeszukiwać wpisując początek tytułu, pełny tytuł lub słowa z tytułu. - Co zrobić jeżeli w PW nie ma dostępu do danego tytułu ani w formie elektronicznej, ani w drukowanej?
Sprawdź usługę BiblioWawa - System Wypożyczeń Warszawskich to wspólny projekt bibliotek warszawskich uczelni wyższych oferujący możliwość wypożyczania zbiorów tychże bibliotek na zasadzie wzajemności.
Skontaktuj się z Wypożyczalnią Międzybiblioteczną. Możesz także samodzielnie sprawdzić, w której bibliotece dostępny jest dany tytuł. W tym celu skorzystaj z katalogów centralnych (krajowych) – NUKAT, KARO, Bazy BN, zamieszczonych na Liście baz.
Szukasz norm polskich i zagranicznych – skorzystaj z...
Normy dostępne online
Pełnotekstowy dostęp do kolekcji norm polskich z komputera dostępnego w czytelni. Brak możliwości drukowania i kopiowania norm udostępnianych online.
Normy dostępne w formie papierowej
Dostępność norm sprawdzisz na miejscu w BG WOLNY DOSTĘP, p. 242a , mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Informację o normach wydanych po roku 2013, znajdziesz w zakładce Katalog
Leksykon Materiałoznawstwa
Baza zawiera informacje o materiałach inżynierskich (metale, polimery, ceramika i kompozyty) wraz z wykazami norm i ich światowych odpowiedników. Karty charakterystyk materiałów zawierają m.in. obowiązujące oznaczenia europejskie, skład chemiczny, właściwości mechaniczne, właściwości fizyczne, półprodukty, możliwość zastosowania podczas technologicznych procesów obróbki, oraz zestawienie norm zagranicznych i międzynarodowych. Baza dostępna jest na DVD.
Zabronione jest wykonywanie kopii Polskich Norm i Polskich Dokumentów Normalizacyjnych. Reprodukcja Polskich Norm może odbywać się jedynie za oficjalną zgodą PKN i tylko w odniesieniu do konkretnych fragmentów Polskich Norm (tabele, rysunki itp.), które nie mogą przekraczać 30% objętości normy. Szczegółowe zasady udzielania zgody na reprodukcję Polskich Norm opisane są w Regulaminie przedruków z dnia 25-11-2019 r. Użytkownik może wystąpić do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego o udzielanie stosownego zezwolenia.
W przypadku, jeśli reprodukcja z norm nie przekracza 5% ich objętości, wnioskodawca jest zwolniony z obowiązku złożenia wniosku do PKN o wydanie zezwolenia.
Instytucje oświatowe oraz podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, mogą na potrzeby zilustrowania treści przekazywanych w celach dydaktycznych lub w celu prowadzenia działalności naukowej korzystać z rozpowszechnionych utworów w oryginale i w tłumaczeniu oraz zwielokrotniać w tym celu rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów (art. 27 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych). W przypadku cytatu stosuje się postanowienia art. 29 w zw. z art. 34 i 35 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (więcej na ten temat tutaj).
- Listy e-baz (zakładka Wszystkie zasoby lub Zasoby elektroniczne), a następnie jedną z baz:
Katalog Polskiego Komitetu Normalizacyjnego
Podstawowym źródłem informacji o polskich normach jest Katalog Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Tu odszukasz konkretne numery norm.
IEEE Xplore
Baza opracowana przez Institute of Electrical and Electronic Engineers m.in. do norm z następujących dyscyplin: Bioengineering, Communication, Networking & Broadcasting, Components, Circuits, Devices & Systems, Computing & Processing (Hardware/Software), Engineered Materials, Dielectrics & Plasmas, Engineering Profession, Fields, Waves & Electromagnetics, General Topics for Engineers (Math, Science & Engineering), Geoscience, Nuclear Engineering, Photonics & Electro-Optics, Power, Energy, & Industry Applications, Robotics & Control Systems, Signal Processing & Analysis, Transportation.
Szukasz patentów – wybierz...
- Listę e-baz (zakładka Wszystkie Zasoby lub Zasoby Elektroniczne), a następnie:
Patenty – Espacenet
Dostęp do ponad 70 milionów dokumentów patentowych z całego świata, w tym zarówno zgłoszeń patentowych, jak i udzielonych patentów. Zawartość bazy sięga 1836 roku. Istnieje możliwość dostępu do bazy także przez interfejs polski. Można przeszukiwać pełen zbiór dokumentów z przeszło 80 krajów (podbaza Worldwide), dokumenty WO (podbaza WIPO Światowej Organizacji Własności Intelektualnej), dokumenty EP (podbaza EP Europejskiego Urzędu Patentowego) oraz zbiory dokumentów z poszczególnych krajów, w tym z Polski (podbaza PL).
e-Wyszukiwarka
Informacje o zgłoszeniach i udzielonych prawach wyłącznych: wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe (w tym: zdobnicze), znaki towarowe, oznaczenia geograficzne.
e-Rejestry
Wyszukiwarka rejestrów umożliwia dostęp online do aktualnych wpisów w rejestrach prowadzonych przez UPRP (dla wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, dodatkowych praw ochronnych).
Derwent Innovations Index / na platformie Web of Science
Dostęp do informacji patentowych (od 1963 roku) oraz ich indeksu cytowań (od 1973 roku) subskrypcja obejmuje: Chemical Section; Electrical and Electronic Section oraz Engineering Section
Szukasz właściwości substancji chemicznych i materiałów – wybierz...
- Listę e-baz (zakładka Wszystkie Zasoby lub Zasoby Elektroniczne), a następnie:
SciFinder i Reaxys
SciFinder i Reaxys to bazy bibliograficzno-abstraktowe, które posiadają specjalne narzędzia umożliwiające odszukanie substancji i reakcji chemicznych. Bazy w uporządkowany sposób podają nazwę substancji, jej numer identyfikacyjny, wzór strukturalny, odnośniki literaturowe, właściwości eksperymentalne i przewidywane, informacje o dostawcach, warunkach bezpiecznego stosowania i przechowywania, reakcjach chemicznych, w tym schematy reakcji, wydajność i katalizatory.
Więcej na temat bazy SciFinder na Platformie Edukacyjnej PW w szkoleniu SciFinder - podstawowe źródło informacji z zakresu chemii i nauk pokrewnych
Knovel /Data Search
Data Search to specjalna zakładka w bazie książek elektronicznych Knovel, która umożliwia wyszukiwanie zadanych wartości właściwości chemicznych i fizycznych substancji oraz materiałów.
- Czytelnia Norm - na miejscu (BG Wolny Dostęp, Gm. Główny, p. 242a)
Leksykon materiałoznawstwa
Baza zawiera informacje o materiałach inżynierskich (metale, polimery, ceramika i kompozyty) wraz z wykazami norm i ich światowych odpowiedników. Karty charakterystyk materiałów zawierają m.in. obowiązujące oznaczenia europejskie, skład chemiczny, właściwości mechaniczne, właściwości fizyczne, półprodukty, możliwość zastosowania podczas technologicznych procesów obróbki, oraz zestawienie norm zagranicznych i międzynarodowych. Baza na DVD - dostępna tylko na miejscu w Czytelni Norm.
Szukasz sprawozdań finansowych spółek, raportów branżowych, notowań giełdowych, statystyk i danych makroekonomicznych – wybierz...
- Listę e-baz (zakładka Wszystkie Zasoby lub Zasoby Elektroniczne), a następnie:
EMIS Emerging Markets Information Service
Wyczerpujące informacje dotyczące rynków rozwijających się, w tym aż 35 krajów Europy Środkowej i Wschodniej, Azji oraz Ameryki Łacińskiej. Pełne teksty artykułów prasowych, sprawozdań finansowych spółek publicznych i niepublicznych w regionie, raportów branżowych, notowań giełdowych, statystyk i danych makroekonomicznych uzyskiwanych bezpośrednio z wiodących źródeł informacji krajowych i międzynarodowych.
ProQuest ABI/INFORM Complete
Biznesowa baza danych oferującą prawie 3900 pełnotekstowych tytułów z takich dziedzin, jak biznes i ekonomia, strategie firmowe, techniki zarządzania czy informacje na temat konkurencyjności i produktów. Międzynarodowy zasięg bazy daje użytkownikom pełny obraz przedsiębiorstw i trendów biznesowych na całym świecie.
EBSCO Business Searching Interface (BSI)
Baza umożliwiająca łatwe wyszukiwanie i przeglądanie zarówno danych ekonomicznych dotyczących kraju, jak i profili firm zagranicznych, analiz SWOT, informacji przemysłowych oraz raportów z badań rynku.
Szukasz przepisów prawnych – wybierz...
- Listę e-baz (zakładka Wszystkie Zasoby lub Zasoby Elektroniczne), a następnie:
Akty prawne: Internetowy System Aktów Prawnych – ISAP
Baza zawiera opisy bibliograficzne i teksty aktów prawnych opublikowanych w wydawnictwach urzędowych: Dzienniku Ustaw oraz Monitorze Polskim, wydawanych przez Prezesa Rady Ministrów.
Szukasz podręczników opracowywanych przez pracowników uczelni, materiałów z wykładów w postaci prezentacji, filmów, zadań i testów, wybierz...
- Listę e-baz (zakładka Wszystkie Zasoby lub Zasoby Elektroniczne), a następnie:
Zasoby edukacyjne OKNO - podręczniki
Podręczniki multimedialne opracowane przez Ośrodek Kształcenia na Odległość - OKNO PW
Zasoby edukacyjne Platforma edukacyjna do nauczania informatyki.
Materiały dydaktyczne przygotowane w ramach projektu Opracowanie programów nauczania na odległość na kierunku studiów wyższych - Informatyka
Zasoby edukacyjne Open AGH
Materiały opracowane przez pracowników i studentów Akademii Górniczo-Hutniczej
Zasoby edukacyjne MIT OpenCourseWare
Otwarty Program Edukacyjny Massachusetts Institute of Technology
Szukasz informacji o pracach doktorskich obronionych na PW skorzystaj z…
- Repozytorium BG PW
Repozytorium jest częścią Bazy Wiedzy PW. Znajdziesz w nim informacje bibliograficzne dotyczące prac doktorskich obronionych w Politechnice Warszawskiej. Dzięki narzędziom dostępnym w bazie prace doktorskie możesz wyszukiwać przez nazwisko autora lub promotora, po słowach z tytułu lub po nazwie wydziału. Rozprawy doktorskie od roku 1990, zawarte w Bazie Wiedzy PW, udostępniane są w wersji elektronicznej na terminalach w Wolnym Dostępie (II piętro, pok. 242a) oraz w bibliotekach wydziałowych (WEITI, WF, WIBHiIŚ, WIL, WM, WMEiL, WT).
"Bibliografia (adnotowana) prac doktorskich i habilitacyjnych" za lata 1971 – 1997 w wersji drukowanej, dostępna na miejscu w Oddziale Informacji Naukowej. Bibliografia zawiera kompletne informacje dotyczące stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego, nadanych przez poszczególne wydziały PW. Do opisów bibliograficznych załączono streszczenia poszczególnych prac. - Zakładki Katalog
W katalogu znajdziesz informację o prac doktorskich obronionych na PW, dostępnych w zasobach BG PW. Prace te są udostępniane na miejscu w Wolnym Dostępie na poziomie III. Aby skorzystać z danej pracy należy sprawdzić jej sygnaturę w katalogu bibliotecznym i złożyć zamówienie u bibliotekarza.
Szukasz informacji o pracach dyplomowych obronionych na PW skorzystaj z…
- Repozytorium BG PW
Repozytorium jest częścią Bazy Wiedzy PW. Znajdziesz w nim informacje bibliograficzne dotyczące prac dyplomowych (inżynierskich i magisterskich) obronionych w Politechnice Warszawskiej. Prace dyplomowe udostępniane są w wersji elektronicznej na terminalach w Wolnym Dostępie (II piętro, pok. 242a) oraz w bibliotekach wydziałowych (WEITI, WF, WIBHiIŚ, WIL, WM, WMEiL, WT).
Szukasz materiałów na temat pisania pracy dyplomowej skorzystaj z ...
Poradnika Pisania Pracy Dyplomowej opracowanego przez Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej we współpracy m.in. z Biblioteką Główną PW. Zawiera on szereg informacji w zakresie następujących tematów:
- Jak wygląda schemat postępowania dyplomanta
- Jaki jest cel pisania pracy dyplomowej
- Jak wybrać temat i promotora pracy dyplomowej
- Jak wygląda struktura pracy dyplomowej
- Jak wygląda obrona pracy i egzamin dyplomowy
- Jak wyszukać literaturę przedmiotu i materiały do pracy dyplomowej
- Wyszukiwanie, wybór i ocena literatury przedmiotu
- Z jakiego rodzaju wydawnictw można korzystać
- Gdzie zacząć wyszukiwanie literatury przedmiotu – informacja biblioteczna
- Wyszukiwanie literatury przedmiotu - informacja bibliograficzna