Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej - Kolekcje specjalne i zbiory dawne

Start » O nas » Wydarzenia » Projekty » Kolekcje specjalne i zbiory dawne

Kolekcje specjalne i zbiory dawne

Kolekcje specjalne i zbiory dawne - uzupełnienia i poprawa jakości centralnego katalogu Bibliotek Politechniki Warszawskiej

Nowa edycja projektu realizowanego w latach 2012-2013 (Scalanie katalogów bibliotek PW).

Celem projektu było uzyskanie większej kompletności informacji o zbiorach bibliotek PW w Centralnym Katalogu Zbiorów Bibliotek PW. W 2014 r. uzupełniano Katalog o opisy z kolekcji Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, Biblioteki Wydziału Architektury oraz Biblioteki Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych, a także sukcesywnie katalogowano zbiory ikonograficzne.

Łącznie wprowadzono w tym okresie 18 471 egzemplarzy książek, czasopism i zbiorów specjalnych oraz 450 fotografii. Reklasyfikacja, będąca elementem działań na rzecz poprawy jakości opracowania zbiorów, objęła 18 867 rekordów.

Jednym z zadań projektu było przeprowadzenie korekty opisów w obrębie katalogu. Prace te wykonywał specjalnie przygotowany zespół, wyłoniony spośród pracowników Biblioteki Głównej oraz pracowników bibliotek specjalistycznych. Korekcie poddano prawie 9000 opisów, w tym usunięto: 1 343 dubletów oraz w wyniku scalania opisów podczepiono 7 593 egzemplarzy książek, już istniejących w bazie. Przejrzano indeksy i zweryfikowano kilka tysięcy drobnych błędów literowych. W efekcie prowadzonych prac jakość danych uległa poprawie, choć zadanie to powinno być prowadzone w sposób ciągły z podobną intensywnością.

Na bieżąco prowadzone są prace nad aktualizacją katalogu oraz jego korektą, a retrokonwersja obejmuje kolejne sygnatury z Kolekcji Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz ze zbiorów Biblioteki Wydziału Architektury.

W 2014 roku projekt był dofinansowany przez  MNiSW, ze środków na działalność upowszechniająca naukę, przy czym dofinansowanie przyznane zostało we wrześniu (na okres od kwietnia do grudnia 2014), co ograniczało warunki jego realizacji.