Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej - Seminarium Open Access

Start » O nas » Wydarzenia » Konferencje » Seminarium Open Access

Seminarium Open Access

Październik 2019
Seminarium Tygodnia Otwartej Nauki - „Jak wspierać naukę i dydaktykę”

Data oraz miejsce spotkania: 23 października 2019 r., Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW przy ul. Rektorskiej 4, sala 5.03.
Organizatorzy: Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej, Koło SBP przy Bibliotece Głównej PW

Prezentacje oraz informacja o autorach:

Ewa Majdecka: specjalistka ds. otwartości w kulturze i nauce. W Centrum Cyfrowym współtworzy Pracownię Otwierania Kultury. Doktorantka w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. W ISNS UW stworzyła Inicjatywę Otwieracz – pierwszą w Polsce studencką grupę działającą na rzecz popularyzacji otwartego dostępu do publikacji naukowych.

Natalia Gruenpeter: członkini prezydium Koalicji Otwartej Edukacji, pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, gdzie zajmuje się m.in. Biblioteką Nauki, organizacją warsztatów i promocją otwartych modeli komunikacji naukowej. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Iwona Sójkowska: doktor nauk humanistycznych w dziedzinie bibliologii. Od 1998 r. związana z Biblioteką Politechniki Łódzkiej. Od 2007 r. członek Redakcji Elektronicznej Biblioteki EBIB. Prezes Stowarzyszenia EBIB - od 2015 r.,  członek prezydium Koalicji Otwartej Edukacji.

Paulina Szczucińska: fundacja OpenStax Poland. Menadżerka projektu OpenStax Polska i ekspertka w dziedzinie komunikacji naukowej. Skończyła fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Ma analityczne podejście do wyzwań biznesowych i niesie przesłanie otwartych zasobów edukacyjnych dla polskiej społeczności naukowej.

• „Otwarte zasoby edukacyjne w dydaktyce akademickiej - OpenStax Poland”

Seminarium Tygodnia Otwartej Nauki  – „Otwórz, aby…”

Data oraz miejsce spotkania: 24 października 2017 r., Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW przy ul. Rektorskiej 4, pok. 4.01 - 4.02
Organizatorzy: Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW

Seminarium odbyło się w ramach międzynarodowego Tygodnia Otwartej Nauki - to coroczne seminarium poświęcone zagadnieniom otwartej nauki i promocji dorobku naukowego. Tegorocznym tematem spotkania i jednocześnie myślą przewodnią Tygodnia Otwartej Nauki było hasło „Otwórz, aby…” będące zaproszeniem do dyskusji na temat korzyści płynących z prezentowania wyników badań jako otwartych zasobów naukowych.

Prezentacje oraz informacja o autorach:

• Dlaczego Open Access nam nie wystarczy? O trwającej reformie prawa autorskiego w Europie / dr Alek Tarkowski, Centrum Cyfrowe

W Europie od dwóch lat trwa reforma prawa autorskiego. Kształt przepisów regulujących badania naukowe, edukację (w tym szkolnictwo wyższe) oraz eksplorację danych jest ważnym elementem debaty. Po trwającym niemal rok procesie, proponowane przepisy są niekorzystne dla szkolnictwa wyższego i badań naukowych - a w najgorszym wypadku mogą nawet utrudnić wdrażanie modelu Open Access. W swoim wystąpieniu przedstawię założenia obecnej reformy, punkt widzenia organizacji akademickich i bibliotekarskich, możliwe zagrożenia oraz szanse na ich rozwiązanie.

dr Alek Tarkowski, Centrum Cyfrowe - kieruje projektami dotyczącymi reformy prawa i polityk publicznych (policy). Doktor socjologii. Współzałożyciel i koordynator projektu Creative Commons Polska, pełni też rolę European Policy Fellow dla amerykańskiej organizacji Creative Commons, prowadzący projekt „OER Policies for Europe”. Współzałożyciel Koalicji Otwartej Edukacji, członek komitetu kierującego Open Policy Network.

Podczas prowadzenia prac naukowych zazwyczaj pojawiają się dane badawcze, w najróżniejszej postaci. Odpowiednie zarządzanie nimi usprawnia prowadzenie badań, a jednocześnie umożliwia późniejsze udostępnienie danych innym zainteresowanym. W jakich sytuacjach i w jaki sposób warto udostępniać dane? Jakie aspekty prawne trzeba wziąć pod uwagę? Jakie są obecnie oczekiwania instytucji finansujących naukę w kwestii udostępniania danych?

dr Marta Hoffman-Sommer, ICM - doktor biologii molekularnej. Obecnie zajmuje się projektami dotyczącymi otwartych danych badawczych i zarządzania danymi w ramach Platformy Otwartej Nauki. Koordynuje prace związane z działaniem Repozytorium Otwartych Danych RepOD.

Relacja ze spotkania została zamieszczona na blogu BGPW