Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej - Życie i dzieło prof. Jana Czochralskiego

Start » O nas » Wydarzenia » Projekty » Życie i dzieło prof. Jana Czochralskiego

Życie i dzieło prof. Jana Czochralskiego

Życie i dzieło prof. Jana Czochralskiego  — lata 2013-2014

W związku z ogłoszeniem roku 2013 Rokiem Prof. Jana Czochralskiego, Biblioteka Główna aktywnie uczestniczyła w działaniach podejmowanych w PW, których celem było uczczenie pamięci Profesora. Ważnym zadaniem BG było dokumentowanie informacji o odbywających się w związku z obchodami: wystawach, prezentacjach, seminariach i innych formach upamiętnienia Jego dokonań.
Biblioteka Główna gromadziła i przekazywała na stronę domową PW kalendarium imprez, linki do dokumentów (filmów, audycji radiowych) i wydawnictw związanych z obchodami Roku Jana Czochralskiego.  Biblioteka Główna przygotowała i upowszechniała gadżety oraz materiały informacyjne związane z obchodami.

W kwietniu 2013 roku BG uczestniczyła wraz z Muzeum PW w przygotowaniu wystawy 60 Rocznica śmierci prof. Jana Czochralskiego, a w październiku przygotowała własną 12 planszową wystawę zatytułowaną Życie i dzieło prof. Jana Czochralskiego. Równocześnie przygotowano prezentację multimedialaną (lekcję biblioteczną) poświęconą sylwetce Profesora. Była ona prezentowana w okresie 2013-2014 młodzieży szkolnej podczas spotkań informacyjnych dla maturzystów odwiedzających PW, a także w kilku warszawskich szkołach średnich oraz podczas przez

W 2013 roku otwarto w Muzeum PW stałą wystawę poświęcona Profesorowi Janowi Czochralskiemu, na której prezentowane są między innymi dokumenty archiwalne, pamiątki osobiste, a także płytki krzemowe i monokryształy krzemu wykonane w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych.

W 2014 roku przygotowano do druku 3 częściową publikację:
Rok Jana Czochralskiego. - T.1: Zarys biografii i dokumentacja historyczna + Dodatek multimedialny, T.2: Pamięci Profesora Jana Czochralskiego: Wybór publikacji / współautor i redaktor naukowy Mirosław Władysław Nader. — Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2014. – (Zeszyty Historyczne Politechniki Warszawskiej T.15-16/2014).

Celem publikacji było utrwalenie wydarzeń 2013 roku związanych z upamiętnieniem dokonań Profesora Jana Czochralskiego. Publikacja, wydana w nakładzie 300 egz., została przekazana bezpłatnie do instytucji, w których odbywały się obchody, do osób zainteresowanych.

Więcej informacji o obchodach roku  Profesora Jana Czochralskiego  na stronie PW:

W latach 2013-2014 projekt był dofinansowany przez  MNiSW, ze środków na działalność upowszechniająca naukę.