Logo PW
Logo Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej

Biblioteka Główna
Politechniki Warszawskiej

Czytelni Zbiorów Specjalnych

Dnia 16 stycznia 2020 r. (czwartek) Czytelnia Zbiorów Specjalnych będzie otwarta do godz. 15.30.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

 

 

Biblioteki domów studenckich w czasie sesji egzaminacyjnej

20.01-13.02.2020
Biblioteka DS Akademik poniedziałek, środa 12-22
wtorek, czwartek 19-22
piątek-niedziela: nieczynne
Biblioteka DS Babilon poniedziałek, środa 19-22
wtorek, czwartek 12-22
piątek–niedziela: nieczynne
Biblioteka DS Żaczek poniedziałek, środa 19-22
wtorek, czwartek 11-15, 19-22
piątek–niedziela: nieczynne

Przysposobienie biblioteczne dla studentów I roku - termin poprawkowy

Informujemy, że ekurs "Przysposobienie biblioteczne" będzie otwarty w terminie: 10-20 grudnia 2019. Jest to ostatni termin poprawkowy w tym semestrze.

Przysposobienie biblioteczne dla studentów jest prowadzone drogą elektroniczną na Platformie Edukacyjnej Politechniki Warszawskiej.

Zgodnie z Zarządzeniem Rektora PW zaliczenie szkolenia jest obowiązkowe dla wszystkich studentów pierwszego roku studiów pierwszego stopnia Politechniki Warszawskiej oraz studentów pierwszego roku studiów magisterskich (którzy nie ukończyli szkolenia na tej Uczelni).

Każdy uczestnik kursu musi samodzielnie zalogować się na platformie według poniższej instrukcji:

 1. Studenci Politechniki Warszawskiej logują się na Platformę Edukacyjną Politechniki Warszawskiej z wykorzystaniem kont USOSWeb.
 2. Wybierz "Zaloguj się" (w prawym górnym rogu ekranu)
 3. Kliknij „Logowanie z wykorzystaniem kont ogólnopolitechnicznych USOSWeb…”.
 4. Login i hasło są takie same jak do systemu USOSWeb
 5. Wprowadź swój login: numer PESEL lub adres email podany przy rekrutacji (bądź identyfikator uzyskany w dziekanacie właściwego wydziału w przypadku cudzoziemców i osób nie posiadających numeru PESEL)
 6. Wprowadź swoje hasło do USOSWeb. Studenci, którzy logują się po raz pierwszy do USOSWeb wpisują hasło z systemu Rekrutacja PW.
  Uwaga!
  Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, spróbuj odzyskać je samodzielnie, wykonując procedurę odzyskiwania w aplikacji dostępnej pod adresem (link resetowania hasła). W przypadku braku wystarczających danych w systemie, bądź braku możliwości samodzielnego odzyskania hasła, należy zgłosić się do Dziekanatu Swojego Wydziału.
 • Dostęp do kursu uzyskuje się po zalogowaniu się na platformę, wejściu w kurs i wpisaniu odpowiedniego klucza dostępu:  PB_Poprawa_II

 Wszelkie uwagi i problemy techniczne proszę zgłaszać pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Istnieje możliwość przepisania zaliczenia szkolenia bibliotecznego dla studentów, którzy realizowali szkolenie w poprzednich latach lub na innym wydziale PW. W tej sprawie należy skontaktować się z Odziałem Informacji Naukowej BG PW: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Wystawa "Ekolibrarium"

Biblioteka Główna PW z okazji Święta Politechniki Warszawskiej przygotowała wystawę „Ekolibrarium”. Ekspozycja, zaprezentowana w przestrzeniach Wolnego Dostępu biblioteki w Gmachu Głównym, łączy dwie kwestie: ekologiczne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość i funkcjonalność usług bibliotecznych. W praktyce oznacza to spojrzenie na zbiory w otwartych przestrzeniach biblioteki, jak na rozdziały książki o ekologii dla użytkowników, którym zależy na ochronie naszej planety i chcących poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Wystawa ma charakter edukacyjny, gdyż promuje ekologiczny tryb życia.  Poprzez infografiki wyjaśnimy takie pojęcia, jak antropocen, zero waste, ekonomia cyrkularna, recykling. Przedstawiamy również graficznie problematykę globalnego ocieplenia i opowiemy o efektywności energetycznej. Poprzez sugestywne cytaty i ilustracje podpowiemy, jakie można podjąć działania na rzecz ochrony środowiska (zasada 5R, ograniczenie używania plastiku, oszczędzanie wody). Warto nakierować uwagę naszym czytelnikom na tematy związane z klimatem, w tym na zanieczyszczania powietrza, wody i ziemi, które są już problemem globalnym, gdyż małymi krokami można zmieniać otaczającą nas rzeczywistość.

Wystawę można oglądać do 31 marca 2020 roku.

Opracowanie merytoryczne i graficzne: Dorota Wojnowska

Access Engineering - dostęp testowy

Access Engineering to multimedialna baza z zakresu szeroko pojętej inżynierii, a w szczególności nauk ścisłych, matematyczno-przyrodniczych, fizyki, nauk inżynieryjno-technicznych i informatyki. Przeznaczona dla naukowców, inżynierów, kadry dydaktycznej oraz studentów.
Baza udostępnia

 • podręczniki,
 • monografie,
 • filmy video,
 • interaktywne wykresy,
 • tabele i kalkulatory naukowe.

Dostęp testowy jest aktywny do 21 listopada dla wszystkich użytkowników z komputerów w sieci PW oraz z dowolnego komputera dla użytkowników zarejestrowanych w zintegrowanym systemie bibliotecznym PW.
Opinie na temat bazy prosimy przesyłać do Oddziału Informacji Naukowej BG PW na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Baza HeinOnline - dostęp testowy

Baza HeinOnline zawiera ponad 2 700 czasopism z zakresu prawa i dyscyplin pokrewnych. Czasopisma indeksowane są od pierwszego woluminu danego tytułu do najnowszego numeru udostępnianego w wersji pełnotekstowej przez wydawcę. Z polskich czasopism naukowych serwis HeinOnline zawiera archiwum czasopism "Polish Yearbook of International Law" i "Polish Political Science Yearbook".

Oprócz bogatej kolekcji czasopism o charakterze prawniczym, HeinOnline zawiera materiały dotyczące prawa amerykańskiego (traktaty i porozumienia zawierane przez USA, ustawodawstwo federalne, archiwum Sądu Najwyższego USA).

Materiały są dostępne w postaci plików PDF z funkcją przeszukiwania pełnotekstowego oraz możliwością pobrania i wydruku.
Więcej na temat bazy

Film

Dostęp testowy jest aktywny do 16 grudnia 2019 r. dla wszystkich użytkowników z komputerów w sieci PW oraz z dowolnego komputera dla użytkowników zarejestrowanych w zintegrowanym systemie bibliotecznym PW.

Opinie na temat bazy prosimy przesyłać do Oddziału Informacji Naukowej BG PW na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

InCites Forum w Warszawie

 Biblioteka Główna PW oraz Web of Science Group zapraszają na bibliometryczne Forum InCites

Wydarzenie, podczas którego użytkownicy InCites mogą spotkać się, wymienić doświadczenia oraz zdobyć nową wiedzę z zakresu bibliometrycznych zastosowań narzędzi analitycznych.

 • Poznaj ekspertów zajmujących się oceną dorobku naukowego
 • Poznaj dobre praktyki dotyczące stosowania wskaźników bibliometrycznych
 • Dowiedz się w jaki sposób dane Web of Science wspierają ocenę badań
 • I znacznie więcej....

Wykład inauguracyjny poświęcony nowoczesnej bibliometrii poprowadzi dr Jonathan Adams, Dyrektor Institute for Scientific Information (ISI).

Program:

10:00 - 10:15 Rejestracja

10:15 - 11:00 Jonathan Adams, ISI. What ISI does in the shadows

11:00 - 11:30 Błażej Feret, Lodz University of Technology. InCites - a (almost) perfect tool

11.30 - 12.00 dr Aneta Drabek, University of Silesia. The use of bibliometry in the university's scientific policy: from simple indicators to specialized modules
 
12:00 - 12:30 Michal Petr, Masaryk University of Brno. Bibliometrics in day-to-day practice. The case of Masaryk University

12:30 - 13:00 Panel dyskusyjny
 
13:00 - 13:30 Przerwa
 
13:30 - 14:30 Guillaume Rivalle, Web of Science Group. Interactive session: experts panel

14:30 - 15:30 Jeffrey Clovis, Web of Science Group. Product updates: Incites/Web of Science Group

Forum odbędzie się 18 października br w budynku Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej (CZiITT), ul. Rektorska 4 (obok terenu parkingowego PW), sala 4.01/4.02.

Formularz rejestracyjny dostępny pod linkiem

 

Organizatorzy spotkania:

       logo BGPW

X Tydzień Otwartej Nauki

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej zaprasza
na seminarium „Jak wspierać naukę i dydaktykę”

Zapraszamy pracowników, doktorantów i studentów PW oraz wszystkich zainteresowanych tematyką otwartej nauki i dydaktyki.

Program:

10.30 - 11.00 Rejestracja

11.00 - 11.45 Ewa Majdecka "Otwarta nauka to nie tylko Open Access. Jak otwartość w nauce wspiera naukowców?"

11.45 - 12.30 Iwona Sójkowska, Natalia Gruenpeter „Polityki otwartościowe w instytucjach naukowych w Polsce”

12.30 - 13.15 Paulina Szczucińska „Otwarte zasoby edukacyjne w dydaktyce akademickiej - OpenStax Poland”

13.15 - 13.45  Podsumowanie seminarium

 

Seminarium odbędzie się w dniu  23 października br w budynku Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej (CZiITT), ul. Rektorska 4 (obok terenu parkingowego PW), sala 5.03.

Kliknij TUTAJ, aby się zarejestrować

Plakat PDF

 

Osoba do kontaktu: Magdalena Maciąg Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Prelegentki:

 1. Paulina Szczucińska: fundacja OpenStax Poland. Menadżerka projektu OpenStax Polska i ekspertka w dziedzinie komunikacji naukowej. Skończyła fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Ma analityczne podejście do wyzwań biznesowych i niesie przesłanie otwartych zasobów edukacyjnych dla polskiej społeczności naukowej.
 2. Iwona Sójkowska: doktor nauk humanistycznych w dziedzinie bibliologii. Od 1998 r. związana z Biblioteką Politechniki Łódzkiej. Od 2007 r. członek Redakcji Elektronicznej Biblioteki EBIB. Od 2015 r. prezes Stowarzyszenia EBIB,  członek prezydium Koalicji Otwartej Edukacji.
 3. Natalia Gruenpeter: członkini prezydium Koalicji Otwartej Edukacji, pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, gdzie zajmuje się m.in. Biblioteką Nauki, organizacją warsztatów i promocją otwartych modeli komunikacji naukowej. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
 4. Ewa Majdecka: specjalistka ds. otwartości w kulturze i nauce. W Centrum Cyfrowym współtworzy Pracownię Otwierania Kultury. Doktorantka w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. W ISNS UW stworzyła Inicjatywę Otwieracz – pierwszą w Polsce studencką grupę działającą na rzecz popularyzacji otwartego dostępu do publikacji naukowych.

Organizatorem seminarium jest Biblioteka Główna PW.                                     

Patronat:

       logo EBIB          logo KOED     Koło SBP przy Bibliotece Głównej PW

 

Nowe funkcjonalności w Bazie Wiedzy PW dla pracowników PW

Jeżeli widzisz, że Twój profil w Bazie Wiedzy PW jest nieaktualny, brakuje w nim niektórych publikacji - teraz możesz to samodzielnie zmienić.
Nowe funkcjonalności pozwalają na: 

- samodzielne dodawanie swoich publikacji do bazy przez:

- aktualizowanie danych na swoim profilu (m.in. dodawanie zdjęcia, biogramu, identyfikatorów ORCID, Google Scholar, Scopus )  [prezentacja PDF]:

Powyższe działania są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Użytkownicy logują się do bazy z wykorzystaniem kont USOSWeb [prezentacja PDF].

Wszelkie uwagi i problemy można zgłaszać pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SciFinder-n wraz z modułem MethodsNow - dostęp testowy

SciFinder to największa na świecie baza zawierająca informacje na temat publikacji z zakresu chemii i nauk pokrewnych oraz substancji i reakcji chemicznych. W ramach dostępu testowego studenci i pracownicy PW mogą skorzystać z nowej zoptymalizowanej i rozbudowanej wersji platformy o nazwie SciFinder-n. Dostęp obejmuje także narzędzie MethodsNow®, za pomocą którego można dotrzeć do opisów procedur eksperymentalnych i technik analitycznych stosowanych w laboratoriach.
Dostęp testowy jest aktywny do 22 listopada 2019 r. dla wszystkich użytkowników z komputerów w sieci PW oraz z dowolnego komputera dla użytkowników zarejestrowanych w zintegrowanym systemie bibliotecznym PW. Warunkiem dostępu dla osób, które nie korzystały do tej pory z bazy SciFinder jest założenie swojego konta (rejestracja). Pozostałe osoby logują się do bazy TUTAJ za pomocą tych samych danych autoryzacyjnych (loginu i hasła) co do bazy SciFinder.

Jeżeli masz pytania skontaktuj się z nami Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Oddziału Informacji Naukowej BG PW).

Zostań ambasadorem bazy Reaxys!

Zostań ambasadorem bazy Reaxys!

Jeżeli jesteś chemikiem, doktorantem lub pracownikiem naukowym, możesz zgłosić się do programu „Reaxys Advisors” . Więcej szczegółów na temat kim są ambasadorzy bazy Reaxys, jakie są plusy współpracy oraz jak wygląda procedura zgłoszeniowa zamieszczono na stronie wydawnictwa Elsevier.

Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń.

Program publikowania otwartego Elsevier

Informujemy, że w ramach licencji krajowej 2019-2021, od 2 września 2019 działa program pilotażowy publikowania otwartego w czasopismach Elsevier dla polskich autorów korespondencyjnych.

Program ma dwie części:

 • Program A obejmuje publikację określonej liczby artykułów otwartych, które zostaną w całości sfinansowane z krajowej opłaty licencyjnej: 500 artykułów w roku 2019, 1000 artykułów w roku 2020 i 1500 artykułów w roku 2021.
 • Program B obejmuje publikację dowolnej liczby dalszych artykułów otwartych za opłatą ponoszoną przez instytucję, w której afiliowany jest autor, z wykorzystaniem zniżki w stosunku do cennika standardowego. Zniżka ta wynosi 30% w roku 2019, 20% w roku 2020 i 10% w roku 2021.

Elsevier udostępnił do programu 1777 czasopism hybrydowych oraz gold open access. Ponadto strona polska ma możliwość dalszej selekcji czasopism do programów A i B. W sierpniu 2019 MNiSW zdecydowało, że przygotuje taką selekcję na rok 2020, natomiast do końca roku 2019 selekcji nie będzie.

2 września zostaje uruchomiony tylko program A, w ramach którego będą mogły być publikowane artykuły we wszystkich 1777 czasopismach z listy Elsevier na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Po wyczerpaniu puli 500 artykułów przed końcem roku 2019, program A zostanie wyłączony, a program B zostanie włączony na okres do końca roku.
Sposób działania programów A i B od stycznia 2020 będzie zależał od selekcji czasopism, którą ma przygotować MNiSW.

Na stronie ICM - Wirtualna Biblioteka Nauki zostały opublikowane szczegółowe informacje odnośnie takich zagadnień jak:

 • Kto może korzystać z programu
 • Jakie artykuły są objęte programem i czego dotyczy finansowanie lub zniżka
 • W których czasopismach można publikować w ramach programu
 • Kiedy i jak można zgłosić artykuł do programu
 • Jaki typ licencji wybrać
 • Jak przebiega fakturowanie instytucji w programie B

 W kwestii przebiegu weryfikacji artykułów zgłoszonych do programu A lub B informujemy, że:

 • W przypadku programu A - ICM będzie sprawdzał, czy autor korespondencyjny poprawnie wskazał afiliację w formularzu „Author journey” oraz na stronie tytułowej artykułu. W razie wątpliwości ICM będzie kontaktował się z autorem oraz Biblioteką Główną PW (mail do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) w celu potwierdzenia afiliacji.
 • Artykuły zgłoszone do programu B będą także weryfikowane jak wyżej pod względem afiliacji, a dodatkowo Biblioteka Główna PW  (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) będzie kontaktowała się z autorem w celu uzyskania zobowiązania do pokrycia kosztów publikacji artykułu ze zniżką.

Wszelkie pytania dotyczące programu można kierować do wydawnictwa Elsevier na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz do WBN na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Informacja o polskim programie jest także dostępna na stronie Elsevier.
 

Zobacz również prezentacja dla programu A oraz dla programu B.

Biblioteka w czasie wakacji 2019

LIPEC - WRZESIEŃ 2019
OTWARTE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
BG Wypożyczalnia Studencka
Dodatkowo do godziny 16.00 zwroty książek z nieczynnych agend Biblioteki Głównej.
9:00 - 16:00
BG Wolny Dostęp
Dodatkowo po godzinie 16.00:
 • zwroty książek z nieczynnych agend Biblioteki Głównej,
 • odbiór zamówionych książek z Wypożyczalni Studenckiej - poziom IIA (zadzwoń wcześniej 22 2347580),
 • udostepnienie księgozbioru z Magazynu Podstawowego, w tym czasopism i prac doktorskich (zadzwoń wcześniej 22 2345598).
9:00 - 19:00

Oddział Informacji Naukowej
Czytelnia Zbiorów Specjalnych
Biblioteka Wydziału Chemicznego
Biblioteka Terenu Południowego (przy ul. Narbutta)
Biblioteka Filii Politechniki Warszawskiej w Płocku

9:00 - 16:00
Biblioteka DS Akademik
Biblioteka DS Babilon
Biblioteka DS Żaczek
NIECZYNNE

© 1998-2019 Politechnika Warszawska,

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej, Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Redaktor | Polityka prywatności | Linki dla bibliotekarzy

facebook bg pw youtube bg pw baza wiedzy pw blog biblioteki rss logo szare