Wypożyczalnia międzybiblioteczna

Sprowadzanie i udostepnianie materiałów z innych bibliotek

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej (BG PW) oferuje czytelnikom posiadającym aktywne konto biblioteczne bezpłatną usługę sprowadzania materiałów bibliotecznych, których brak w zasobach bibliotek Politechniki Warszawskiej. Usługa jest realizowana przez Wypożyczalnię Międzybiblioteczną.

Formularz zamówieniaAdres i godziny otwarcia

Zasady

  • z bibliotek krajowych sprowadzane są wyłącznie dokumenty, których brak w bibliotekach warszawskich; z bibliotek zagranicznych - dokumenty, których nie posiadają biblioteki krajowe;
  • do bibliotek warszawskich1, z którymi BG PW zawarła stosowne umowy, wydawane są rewersy międzybiblioteczne.

 

1 Z wyłączeniem Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki SGH w Warszawie.

Zamówienia

Zamówienia na dokumenty z bibliotek krajowych i zagranicznych można składać:

  • przez Internet wypełniając formularz zamówienia znajdujący się na stronie www Biblioteki Głównej w zakładce Wypożyczalnia Międzybiblioteczna;
  • przez katalog biblioteczny wpisując w oknie wyszukiwawczym dowolny tekst do wyszukania, a następnie należy przejść do zakładki 'Zamówienie Międzybiblioteczne' (WMB). Jednocześnie można złożyć 15 zamówień. Taki sposób składania zamówień umożliwia na bieżąco śledzenie stanu jego realizacji;
  • pocztą elektroniczną pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • osobiście: Gmach Główny PW, Wolny Dostęp, poziom III (pok. 336).

Udostępnianie

Udostępnianie sprowadzonych materiałów uzależnione jest od formy dostarczenia ich przez bibliotekę realizującą zamówienie:

  • wypożyczone książki - udostępniane są czytelnikom wyłącznie w Bibliotece Głównej, w Wolnym Dostępie na poziomie III;
  • kopie ksero - czytelnicy powiadamiani są telefonicznie lub przez e-mail o możliwości odbioru;
  • kopie skan - wydruk do odbioru osobiście lub jeśli to możliwe wysyłamy plik na adres e-mail.

ACADEMICA

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej udostępnia zasoby Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA. Oferuje ona dostęp do polskich publikacji, książek i czasopism, w wersji elektronicznej na dedykowanym komputerze w Wolnym Dostępie.

Informacja o zasobie bazy dostępna jest na stronie internetowej https://academica.edu.pl/

Zasób oznaczony w bazie zieloną kropką dostępny jest w otwartym Internecie.

Dostęp do pozostałych zamkniętych materiałów jest możliwy na wyznaczonym komputerze w Bibliotece Głównej. Aby otrzymać dostęp należy zgłosić się do Wypożyczalni Międzybibliotecznej i dokonać formalności w celu otrzymania danych do indywidualnego konta w bazie.

Użytkownicy posiadający konta indywidualne w bazie ACADEMICA mogą z dowolnego komputera zarezerwować pożądane publikacje. Zarezerwować można maksymalnie 10 publikacji, każdą na 3 dowolnie wybrane dni, na dowolną ilość modułów czasowych (1 moduł = 1h). W jednym module można jednocześnie korzystać z maksymalnie  5 publikacji.

Dostęp do publikacji  jest możliwy od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej w Wolnym Dostępie (poziom III), g. 8.00-19.00.

Zgodnie z Regulaminem korzystanie z publikacji możliwe jest wyłącznie w zakresie wyświetlania jej treści na ekranie komputera oraz zapisywania cytatów nieprzekraczających 3600 znaków (2 strony A4). Niedozwolone jest zapisywanie publikacji na własnych nośnikach, zwielokrotnianie oraz rozpowszechnianie ich.  

Zobacz szczegółowy regulamin Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA.

Wypożyczanie zbiorów własnych innym bibliotekom

Wypożyczenia dla bibliotek warszawskich

Bibliotekom z terenu Warszawy wypożyczamy zbiory własne na zasadach przyjętych w Regulaminie BGPW. Usługa jest dostępna w Wolnym Dostępie, III piętro, pok. 336, pn.- pt. 8.00 - 19.00, sob. 9.00 - 19.00.

W celu utworzenia/przedłużenia konta bibliotecznego należy wypełnić deklarację zapisu, dostarczyć ją osobiście do ww. Wolnego Dostępu, przesłać pocztą lub faxem.

Wypożyczenia Międzybiblioteczne dla bibliotek krajowych i zagranicznych

Biblioteka wypożycza zbiory własne bibliotekom zamiejscowym krajowym i zagranicznym na okres do 30 dni od daty ich otrzymania, maksymalna liczba dokumentów na koncie - 10. Zamiast wypożyczenia oryginału Biblioteka może wykonać w porozumieniu i na koszt zamawiającego kopię poszukiwanego dokumentu. Koszty wysyłki zamówionych dokumentów pokrywa Biblioteka Główna PW, koszty przesyłki zwrotnej strona zamawiająca.

Wobec wszystkich bibliotek korzystających z wypożyczeń międzybibliotecznych stosuje się przepisy dotyczące: przedłużeń, kolejnych wypożyczeń, opłat za niedotrzymanie terminów zwrotów lub zagubienie wypożyczonych dokumentów. Zamówienia można składać pocztą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub na rewersach tradycyjnych. Przy zamówieniach na kopie należy podać pełną nazwę jednostki zamawiającej, adres z kodem pocztowym oraz numerem NIP.